Zadłużenie rośnie z dnia na dzień, wierzyciele domagają się natychmiastowej spłaty, komornik wszczął egzekucję i lada moment może dojść do licytacji Twojego majątku? To sygnał, że najwyższy czas zastanowić się nad szansą, jaką daje ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Celem procedury nie jest zaspokojenie roszczeń wierzycieli, a oddłużenie dłużnika. Z punktu widzenia osoby zadłużonej ogłoszenie upadłości konsumenckiej to często jedyna możliwość powrotu do normalnego życia, bez rat, odkładania spłaty, nacisków wierzycieli.
Wniosek o upadłość konsumencką
Wniosek należy przygotować na urzędowym formularzu. Wystarczy wypełnić pola podając wskazane dane. Do wniosku należy dołączyć m.in. aktualny wykaz majątku z szacunkową wyceną jego składników, spis wierzycieli z podaniem ich adresów i wysokości wierzytelności każdego z nich oraz terminów zapłaty, a także listę zabezpieczeń dokonanych przez wierzycieli na majątku wraz z datami ich ustanowienia.
Właściwym do złożenia wniosku jest Sąd
Upadłościowy dla zwykłego miejsca pobytu dłużnika.
Do wniosku należy dołączyć dowód uiszczenia opłaty skarbowej w wysokości 30 złotych. To opłata, którą zobowiązany jest pokryć dłużnik będący jednocześnie wnioskodawcą.
Bardzo ważne jest, aby we wniosku umieścić dane zgodne ze stanem rzeczywistym. Próba zatajenia niektórych faktów może wpłynąć wyłącznie na niekorzyść dłużnika.
Upadłość konsumencką może ogłosić osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej. W przypadku przedsiębiorców konieczne jest wcześniejsze zakończenie prowadzonej działalności.
Czy sąd może oddalić złożony wniosek?
Sąd Upadłościowy oddali wniosek także,
jeśli uzna, że zadłużenie powstało w wyniku rażącego niedbalstwa dłużnika. Taka
sytuacja nastąpi, jeśli dłużnik już w chwili zaciągania pożyczki wiedział, że
wysokość raty przekracza jego możliwości zarobkowe, przy jednoczesnym braku
widoku na ich poprawę. W efekcie nie dojdzie do ogłoszenia upadłości
konsumenckiej.
Wskazany mechanizm ma na celu zapobieżenie nadużyciom w zaciąganiu zobowiązań. W przeciwnym razie wiele osób korzystając z możliwości życia ponad stan i braku konsekwencji takiego działania, celowo zadłużałoby się, jeśli każdorazowo możliwe byłoby ogłoszenie upadłości konsumenckiej.
Należy zauważyć, że upadłość konsumencka to bardzo ważna instytucja w polskim porządku prawnym, chroniąca interesy osób, których zadłużenie powstało ani nie z ich winy, ani też w wyniku lekkomyślności. Inaczej bowiem należy spojrzeć na sytuację, w której dyrektor dużego przedsiębiorstwa zaciąga milionowy kredyt na zakup domu. Wszystkie raty płaci w terminie, ale przed spłatą połowy zobowiązania dochodzi do wypadku, na skutek którego dyrektor traci wzrok i nie może dalej pracować na poprzednim stanowisku lub równorzędnym, a jego zarobki znacznie maleją. Od tego momentu nie ma możliwości spłaty zaciągniętego kredytu. Właśnie w takim przypadku możliwe jest ogłoszenie upadłości konsumenckiej.
W celu głoszenia upadłości konsumenckiej dłużnikmusi zatem przedstawić szereg dowodówprzedstawiających, iż jego sytuacja finansowa nie jest wynikiem nierozsądnych działań, a efektem wielu czynników zewnętrznych.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz