Czy restrukturyzacja wpływa na czynności prowadzone przez komornika?



Konieczność ochrony dłużnika przed egzekucją w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego oraz upadłościowego podyktowana jest przede wszystkim względami praktycznymi. Czynności podejmowane przez komornika mogłyby zakłócić prawidłowy przebieg postępowań, ostatecznie doprowadzając do swoistego rodzaju chaosu. Zajęcia komornicze z pewnością utrudniłyby a być może nawet uniemożliwiłyby dalsze prowadzenie działalności. W takiej sytuacji osiągnięcie celu restrukturyzacji byłoby niemożliwe. Ustawodawca zdecydował się wprowadzić w Prawie restrukturyzacyjnym oraz Prawie upadłościowym przepisy ograniczające prowadzenie egzekucji.

Restrukturyzacja a egzekucje komornicze

Wszystkie cztery postępowania restrukturyzacyjne tj. postępowanie o zatwierdzenie układu, przyspieszone postępowanie układowe, postępowanie układowe oraz postępowanie sanacyjne zapewniają dłużnikowi ochronę przed egzekucją. Uregulowania różnią się między sobą, dlatego omówimy je odnosząc się osobno do każdego z czterech rodzajów postępowań restrukturyzacyjnych.

Jak restrukturyzacja wpływa na czynności komornicze?

W przypadku postępowania o zatwierdzenie układu z dniem uprawomocnienia się postanowienia zatwierdzającego układ postępowania zabezpieczające i egzekucyjne prowadzone przeciwko dłużnikowi w celu zaspokojenia wierzytelności objętych układem ulegają umorzeniu z mocy prawa.
Egzekucje komornicze w przyśpieszonym postępowaniu układowym oraz w postępowaniu układowym uregulowane zostały w podobny sposób: postępowanie egzekucyjne dotyczące wierzytelności objętej z mocy prawa układem, wszczęte przed dniem otwarcia przyspieszonego postępowania układowego lub postępowania układowego, ulega zawieszeniu z mocy prawa z dniem otwarcia postępowania. Nieco inaczej uregulowane zostały egzekucje z przedmiotu zabezpieczenia, ponieważ wierzyciel, posiadający wierzytelność zabezpieczoną na mieniu dłużnika hipoteką, zastawem, zastawem rejestrowym, zastawem skarbowym lub hipoteką morską może w toku przyspieszonego postępowania układowego lub postępowania układowego prowadzić egzekucję, ale wyłącznie z przedmiotu zabezpieczenia. Co więcej, sędzia-komisarz na wniosek dłużnika lub nadzorcy sądowego może zawiesić postępowanie egzekucyjne co do wierzytelności nieobjętych z mocy prawa układem, jeżeli egzekucję skierowano do przedmiotu zabezpieczenia niezbędnego do prowadzenia przedsiębiorstwa. Łączny czas zawieszenia postępowania egzekucyjnego nie może przekroczyć trzech miesięcy.

Postępowanie sanacyjne to ostatni rodzaj postępowania restrukturyzacyjnego, który omówimy w odniesieniu do egzekucji komorniczych. W trakcie postępowania sanacyjnego egzekucje, skierowane do majątku dłużnika wchodzącego w skład masy sanacyjnej, wszczęte przed dniem otwarcia postępowania sanacyjnego, ulegają zawieszeniu z mocy prawa z dniem otwarcia postępowania.
Prawo restrukturyzacyjne precyzyjnie określa ograniczenia w zakresie prowadzenia postępowań egzekucyjnych w trakcie trwania jednego z czterech rodzajów postępowań restrukturyzacyjnych. Uregulowania te umożliwiają przedsiębiorcy skupienie uwagi na reorganizacji przedsiębiorstwa oraz wyjściu z zadłużenia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz