Rodzaje postępowań restrukturyzacyjnych



Zgodnie z przepisami Prawa restrukturyzacyjnego istnieją cztery rodzaje postępowań restrukturyzacyjnych - postępowanie o zatwierdzenie układu, przyspieszone postępowanie układowe, postępowanie układowe oraz postępowanie sanacyjne. Tylko jedno postępowanie ze wskazanych jest postępowaniem przedsądowym, mianowicie postępowanie o zatwierdzeniu układu. Pozostałe są restrukturyzacjami sądowymi.
W artykule wyjaśniamy, czym różnią się wymienione rodzaje postępowań restrukturyzacyjnych, krótko charakteryzując każde z nich.

Postępowanie o zatwierdzenie układu

Jak już wyjaśniliśmy na wstępie, jest to postępowanie przedsądowe, jego przeprowadzenie umożliwia zawarcie układu w wyniku samodzielnego zbierania głosów wierzycieli przez dłużnika bez udziału sądu. Może być prowadzone tylko wtedy, gdy suma wierzytelności spornych uprawniających do głosowania nad układem nie przekracza 15% sumy wszystkich wierzytelności uprawniających do głosowania nad układem.
W postępowaniu udział bierze nadzorca układu (pełnienie tej funkcji wymaga posiadania licencji doradcy restrukturyzacyjnego), z którym dłużnik zawarł umowę o sprawowanie nadzoru nad przebiegiem postępowania.
Rola sądu w tym postępowaniu ogranicza się do wydania postanowienia w przedmiocie zatwierdzenia układu, w terminie dwóch tygodni od dnia złożenia przez dłużnika wniosku o zatwierdzenie układu.

Przyspieszone postępowanie układowe

Postępowanie to umożliwia dłużnikowi zawarcie układu po sporządzeniu i zatwierdzeniu spisu wierzytelności w uproszczonym trybie. Może być prowadzone, jeżeli suma wierzytelności spornych uprawniających do głosowania nad układem nie przekracza 15% sumy wierzytelności uprawniających do głosowania nad układem.
Postępowanie otwierane jest na wniosek dłużnika, sąd rozpoznaje wniosek w terminie tygodnia od dnia jego złożenia, na posiedzeniu niejawnym, wyłącznie na podstawie dokumentów dołączonych do wniosku.

Postępowanie układowe

Przeprowadzane jest w celu zawarcia układu po sporządzeniu i zatwierdzeniu spisu wierzytelności. Może być prowadzone, jeżeli suma wierzytelności spornych uprawniających do głosowania nad układem przekracza 15% sumy wierzytelności uprawniających do głosowania nad układem.
We wniosku o otwarcie postępowania układowego dłużnik uprawdopodabnia zdolność do bieżącego zaspokajania kosztów postępowania układowego i zobowiązań powstałych po dniu jego otwarcia. Sąd rozpoznaje wniosek w terminie dwóch tygodni od dnia złożenia wniosku, chyba że istnieje konieczność wyznaczenia rozprawy. W takim przypadku wniosek rozpoznawany jest w terminie sześciu tygodni.

Postępowanie sanacyjne

Postępowanie sanacyjne umożliwia dłużnikowi przeprowadzenie działań sanacyjnych oraz zawarcie układu po sporządzeniu i zatwierdzeniu spisu wierzytelności.
Działaniami sanacyjnymi są czynności prawne i faktyczne, które zmierzają do poprawy sytuacji ekonomicznej dłużnika i mają na celu przywrócenie dłużnikowi zdolności do wykonywania zobowiązań, przy jednoczesnej ochronie przed egzekucją.
Chcesz dowiedzieć się więcej o restrukturyzacji? Dokładne informacje znajdziesz na stronie http://kancelariapp.pl/.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz