Czy upadłość konsumencka to ostateczny środek, po który sięgają dłużnicy?



W dzisiejszych czasach bardzo łatwo jest wpaść w spiralę zadłużenia. Chęć posiadania nowszego samochodu, nowoczesnego wyposażenia domu, wysokiej jakości sprzętu, drogie wakacje. Nie da się zaprzeczyć, że w pewnym sensie to tryb życia wymusza podejmowanie określonych decyzji. Z pewnością spirala zadłużenia w pewnych przypadkach rozpoczyna się od zaciągania niewielkich zobowiązań, które z czasem są coraz większe. Problem zaczyna się w momencie, gdy ze względu na nieoczekiwane wydarzenie np. chorobę, utratę pracy, dochody nie pozwalają na bieżącą regulację zobowiązania. Niestety rosnące zadłużenie, niespłacone raty to zapowiedź przyszłych kłopotów. Wierzyciele z pewnością nie będą czekać, aż dłużnik ureguluje swoje zobowiązania. Natomiast będą wymagać spłaty zobowiązań zgodnie z ustalonym harmonogramem.

Konsolidacja kredytów czy ugoda?

W sytuacji, gdy dłużnik nie jest w stanie dalej regulować swoich zobowiązań powinien zastanowić się nad porozumieniem z wierzycielem, zawarciem ugody. Jest to również rozwiązanie korzystne z punktu widzenia wierzyciela, który nie będzie narażony na koszty związane z postępowaniem sądowym.

Czym jest konsolidacja kredytów? W niektórych bankach możliwe jest połączenie kilku kredytów w jeden, a następnie spłacanie jednej raty w określonej wysokości. To również ciekawe rozwiązanie z punktu widzenia dłużnika.

Bardzo często dłużnicy, którzy nie widzą żadnej szansy na regulację zobowiązań decydują się na sprzedaż posiadanego wartościowego majątku, aby pokryć choć część zaległych rat. Z pewnością nie jest to dobre rozwiązanie, tym bardziej że wcale nie dochodzi do poprawy sytuacji materialnej, a jedynie zyskania na czasie.

Nie da się zaprzeczyć, że warto rozważyć wskazane możliwości, jednak ważne, aby zauważyć, że sprawdzą się one w sytuacji, gdy dłużnik posiada wystarczające środki na regulację zobowiązań zgodnie z nowymi ustaleniami. Osoby fizyczne, nieprowadzące działalności gospodarczej, w przypadku całkowitej niewypłacalności, do której doszło bez ich winy, mogą złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej.  

Czym jest upadłość konsumencka?

Upadłość konsumencka to instytucja mająca na celu ochronę interesów dłużników, którzy bez swojej winy nie są w stanie sami pokryć zobowiązań. Wyróżnić można wiele przyczyn takiego stanu rzeczy np. choroba. Należy jednak pamiętać o tym, że dłużnik nie może doprowadzić do swojej niewypłacalności lub istotnie zwiększyć jej stopień umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa.

Kto może ogłosić upadłość konsumencką? Wniosek o ogłoszenie upadłości mogą złożyć osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej. Nie jest przeszkodą, jeśli dłużnik wcześniej posiadał firmę, ale przed dniem zgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości z różnych względów zamknął prowadzoną działalność.

Wniosek o ogłoszenie upadłości składa się na formularzu urzędowym w Sądzie Upadłościowym, należy do niego dołączyć dowód uiszczenia opłaty sądowej w wysokości 30 złotych.

1 komentarz:

  1. Moja sytuacja była na tyle trudna, że nie czekałam z ogłoszeniem upadłości konsumenckiej, a teraz wiem, że to najlepsza decyzja, jaką mogłam podjąć.

    OdpowiedzUsuń