Dlaczego warto złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej?


Dłużnicy nieposiadający wystarczających środków na pokrycie zobowiązań, często czują, że znajdują się w sytuacji bez wyjścia. To szczególnie trudny moment, często będący splotem nieszczęśliwych wydarzeń. Wyróżnić można wiele przypadków, w których do pogorszenia sytuacji majątkowej dochodzi bez winy dłużnika, między innymi ciężka choroba, utrata sprawności, amputacja kończyn. W takich przypadkach szansą na rozwiązanie problemów finansowych może okazać się upadłość konsumencka. Dobrodziejstwo tej instytucji polega na możliwości całkowitego oddłużenia.

Kilka kroków do oddłużenia

Wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej może złożyć osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej.
Czy sąd może oddalić złożony wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej? Poza stanem niewypłacalności oraz posiadaniem statusu konsumenta dłużnik musi spełnić szereg przesłanek, aby jego wniosek został uwzględniony przez sąd – na przykład sąd oddala wniosek o ogłoszenie upadłości, jeżeli dane podane przez dłużnika we wniosku są niezgodne z prawdą lub niezupełne, chyba że niezgodność lub niezupełność nie są istotne lub przeprowadzenie postępowania jest uzasadnione względami słuszności lub względami humanitarnymi. 
Ogłoszenie upadłości konsumenckiej to dopiero jeden z pierwszych etapów postępowania upadłościowego, a umorzenie zobowiązań jest co do zasady ostatnim krokiem w drodze do oddłużenia.

Czym różni się postępowanie upadłościowe od postępowania egzekucyjnego?

Są to dwa odrębne postępowania, mające tak naprawdę niewiele cech wspólnych. Przede wszystkim należy zauważyć, że głównym celem postępowania upadłościowego jest oddłużenie, natomiast postępowanie egzekucyjne prowadzone jest w celu zaspokojenia roszczeń wierzyciela.
Po przeprowadzeniu postępowania upadłościowego może dojść do całkowitego lub częściowego oddłużenia - umorzenia zobowiązań upadłego powstałych przed dniem ogłoszenia upadłości i niewykonanych w wyniku wykonania planu spłaty wierzycieli, a w niektórych przypadkach sąd może umorzyć zobowiązania upadłego bez ustalenia planu spłaty wierzycieli. Co ważne, do umorzenia zobowiązań może dojść również w sytuacji, gdy dłużnik nie posiada majątku. Natomiast postępowanie egzekucyjne co do zasady prowadzone jest do momentu zaspokojenia całego dochodzonego przez wierzyciela roszczenia.

4 komentarze:

  1. Ilona Ziembińska21 czerwca 2019 00:43

    Mi komornik zlicytował prawie cały majątek, a długi pozostały :(, dopiero dzięki upadłości uporządkowałam swoją sytuację majątkową.

    OdpowiedzUsuń
  2. Karol Zawadzki21 czerwca 2019 00:45

    Super artykuł, dokładnie to własnie upadlosć konsumencka jest najlepszą drogą do oddłużenia, ponieważ sąd ma przede wszystkim oddłuzyc dlużnika, nawet gdy nie posiada on majatku.

    OdpowiedzUsuń
  3. Katarzyna Kowalczyk21 czerwca 2019 00:46

    Ja już jestem po złożeniu wniosku i czekam na decyzję sądu.

    OdpowiedzUsuń
  4. Ja też myślałam, że z mojej sytuacji nie ma wyjścia, nawet jakbym spieniężyła cały majątek, to nie miałam szans spłacić wszystkich długów. Upadłość konsumencka okazała się rozwiązaniem moich problemów.

    OdpowiedzUsuń