Upadłość konsumencka - w jakich przypadkach możliwe jest umorzenie zobowiązań bez ustalania planu spłaty wierzycieli?


Upadłość konsumencka jest rozwiązaniem kierowanym do osób, które z różnych przyczyn utraciły zdolność do regulowania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych. Nawet jeśli dłużnik nie posiada środków wystarczających na pokrycie kosztów postępowania, sąd i tak może uwzględnić wniosek o upadłość. W końcu instytucja ta ma pomagać osobom, które stały się niewypłacalne, dlatego brak możliwości spłaty nawet części zobowiązań nie może być przeszkodą do ogłoszenia upadłości. Co więcej, sąd może umorzyć lub warunkowo umorzyć zobowiązania upadłego, bez ustalenia planu spłaty wierzycieli.

Umorzenie zobowiązań upadłego bez ustalenia planu spłaty wierzycieli

Upadłość konsumencka a brak majątku - Prawo upadłościowe w takiej sytuacji przewiduje możliwość:
  • umorzenia zobowiązań upadłego bez ustalania planu spłaty wierzycieli, jeśli upadły jest trwale niezdolny do dokonywania spłat,
  • warunkowego umorzenia zobowiązań bez ustalenia planu spłaty wierzycieli, gdy niezdolność do dokonywania spłat nie ma charakteru trwałego.
Co ważne, umarzając zobowiązania upadłego bez ustalenia planu spłaty wierzycieli sąd obciąża Skarb Państwa tymczasowo pokrytymi kosztami postępowania.

Umorzenie zobowiązań w przypadku trwałej niezdolności do dokonywania spłat w ramach planu spłaty wierzycieli

Sąd umarza zobowiązania bez ustalania planu spłaty wierzycieli, jeśli osobista sytuacja upadłego w oczywisty sposób wskazuje, że jest on trwale niezdolny do dokonywania jakichkolwiek spłat w ramach planu spłaty wierzycieli. Należy dodać, że w sytuacji, w której w postępowaniu zgromadzono fundusze masy upadłości, sąd wydaje postanowienie o ustaleniu planu spłaty wierzycieli. Wymienia w nim wierzycieli, którzy uczestniczą w planie spłaty, a także dokonuje podziału funduszy masy upadłości między tych wierzycieli i umarza zobowiązania upadłego niewykonane w wyniku wykonania planu spłaty wierzycieli.
Co w przypadku, gdy niezdolność do dokonywania spłat w ramach planu spłaty wierzycieli nie ma charakteru trwałego? Możliwe jest warunkowe umorzenie zobowiązań upadłego. Rozwiązanie to wprowadzono nowelizacją przepisów Prawa upadłościowego, która weszła w życie w marcu 2020 r.

Na czym polega warunkowe umorzenie zobowiązań?

Warunkowe umorzenie zobowiązań możliwe jest w sytuacji, gdy brak zdolności do dokonywania spłat w ramach planu spłaty wierzycieli nie ma charakteru trwałego. Zarówno upadły, jak i jego wierzyciele mogą w terminie pięciu lat od dnia uprawomocnienia się postanowienia o warunkowym umorzeniu zobowiązań upadłego bez ustalenia planu złożyć wniosek o ustalenie planu spłaty wierzycieli. Jeśli sąd uzna, że ustała niezdolność upadłego do dokonywania spłat w ramach planu spłaty wierzycieli, uchyli postanowienie o warunkowym umorzeniu zobowiązań oraz ustali plan spłaty wierzycieli.
W trakcie warunkowego umorzenia zobowiązań upadły musi pamiętać o wypełnianiu obowiązków m.in. składaniu corocznie sprawozdań z sytuacji majątkowej oraz zawodowej. Nie może także dokonywać czynności prawnych, dotyczących jego majątku, które mogłyby pogorszyć sytuację majątkową.

Więcej na temat upadłości konsumenckiej można znaleźć na stronie kancelarii Kancelaria Baran & Pluta sp. z o.o. sp. k.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz